کاربر گرامی بدلیل نوسانات ارزی لطفا قبل از ثبت هرگونه سفارش با شماره های پشتیبانی فروش تماس بگیرید و از بروز بودن قیمت های محصولات اطمینان حاصل نمایید.

آتیه نوین
  • خانه
  • مقالات
  • آیا می‌توان از کفپوشی که در جای دیگری نصب شده است دوباره استفاده کرد؟
دسته بندی ها
جستجو

آیا می‌توان از کفپوشی که در جای دیگری نصب شده است دوباره استفاده کرد؟

کفپوش رویه و لایه‌هایی هستند که در کف ساختمان قرار می‌گیرد و انواع مختلفی را شامل می‌شود. افراد می‌توانند با توجه به سلیقه خود یکی از این انواع را انتخاب کنند. علاوه بر محیط کف داخل ساختمان در سالن‌های ورزشی و استخر نیز از کفپوش‌ها استفاده می‌شود. ممکن است پس از مدتی به هر دلیلی بخواهید کفپوش ساختمان خود را عوض کنید و یا آن را بردارید در این صورت می‌توانید به فکر استفاده دوباره از کفپوش باشید البته اگر هنگام تعویض آن‌ها را سالم از کف جدا کنید. با ما از این مقاله از آتیه نوین همراه باشید تا با انواع کفپوش‌ها و نحوه استفاده مجدد از کفپوش‌ آشنا شوید.

انواع کفپوش‌ها و نحوه استفاده دوباره از کفپوش

انواع کفپوش‌ها و نحوه استفاده دوباره از کفپوش

 

 

کفپوش‌ها دارای انواع گوناگونی هستند و هر یک مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. ممکن است قصد داشته باشید از کفپوش استفاده مجدد کنید و یا پس از تعویض، آن را در مکان دیگری مورد استفاده قرار دهید. انجام این کار دارای مزایای زیادی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. برای استفاده دوباره از کفپوش لازم است تا به جنس و نوع آن توجه کنید. زیرا برخی از کفپوش‌ها را پس از جدا کردن از کف باید دور بیندازید و برخی از آن‌ها حتی قابل بازیافت نیز نیستند. در حالی که برخی این کفپوش‌ها را می‌توان چندین بار نیز استفاده کرد.

مزایای استفاده دوباره از کفپوش

 کفپوش‌ها معمولاً دارای قیمت بالایی هستند که این قیمت بالا با توجه به انواعی که دارند نیز می‌تواند متغیر باشد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند کفپوش‌ها را درست انتخاب کنند تا مجبور نشوند طی زمان کمی آن را تعویض کنند. جنس کفپوش را باید آن را با توجه به محیط که قرار است در آن نصب شود انتخاب کرد، زیرا بعضی از کفپوش‌ها مناسب محیط‌هایی مانند آشپزخانه، حمام و یا سرویس بهداشتی نیستند.

 گاهی لازم است کفپوش‌ها را تعویض کنید از جمله دلایل این تعویض می‌تواند به خاطر زیرسازی و تعمیرات مورد نیاز کف ساختمان باشد، اگر بخواهید یک زیرسازی انجام دهید بهتر است کفپوش به راحتی جدا شده و پس از انجام تعمیرات مورد نظر به راحتی نصب شود. در این صورت کفپوش باید امکان استفاده مجدد داشته باشد. استفاده دوباره از کفپوش باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود. همینطور با توجه به اینکه برخی از انواع کفپوش‌ها دارای جنس پلاستیکی هستند استفاده دوباره از آن‌ها و حتی بازیافت کفپوش می‌تواند به حفظ محیط زیست کمک کند. از سوی دیگر زمانی که امکان استفاده مجدد فراهم باشد دیگر نیازی نیست وقت زیادی را برای نصب دوباره و خرید مجدد آن به کار ببرید.

کفپوش کاشی و سرامیکی و استفاده مجدد از آن

 یکی از بهترین انواع کفپوش‌ها نوع سرامیکی و کاشی آن است. این نوع عمر طولانی دارد و می‌توانید مدت طولانی از آن در حمام و آشپزخانه نیز استفاده کنید. رنگ‌ها و مدل‌های بکار رفته در این مدل کفپوش‌ها تنوع بالایی دارد و گاهی مانند چوب طراحی می‌شوند.

 ممکن است مجبور شوید برای زیرسازی و یا تعویض، کفپوش را بردارید، در این صورت بهتر است کفپوش جدید سرامیکی و یا کاشی خریداری نمایید. زیرا احتمال آنکه هنگام تعویض، کفپوش سالم بماند و ترک و شکستگی نداشته باشد کم است.

همین طور ممکن است کندن موادی که برای چسباندن آن به کار برده شده بود سخت باشد و اثرات آن بر روی پشت کاشی و سرامیک باقی بماند. اگر بتوانید آن‌ها را سالم جدا کنید امکان استفاده مجدد آن‌ها در همان مکان یا در سایر مکان‌ها وجود دارد. در این صورت در هزینه‌ها و استفاده از مواد ساختمانی نیز صرفه جویی خواهد شد.

کفپوش پارکت چوبی و بامبو و استفاده مجدد از آن

کفپوش پارکت چوبی و بامبو و استفاده مجدد از آن

 

 از جمله زیباترین کفپوش‌هایی که می‌توانید برای کف ساختمان‌های خود از آن استفاده کنید کفپوش پارکت چوبی و بامبو است که امروزه طرفداران زیادی نیز دارد. این نوع کفپوش در منازل مسکونی بسیار استفاده می‌شود، البته بهتر است در مکان‌هایی که رطوبت زیادی دارد مانند آشپزخانه استفاده نشود. همینطور برای مکان‌هایی مانند حمام و دستشویی نیز مناسب نیست.

پارکت چوبی و بامبو از جمله کفپوش‌هایی است که به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد و در صورت نیاز آن را برداشت. همینطور از جمله کفپوش‌هایی است که امکان استفاده مجدد از آن در همان مکان و حتی سایر مکان‌ها نیز وجود دارد، البته اگر آن‌ها را سالم جدا کنید و لبه‌های آن نشکند و یا ترک نخورد. باید بتوانید چسبی را که برای چسباندن آن به کف استفاده شده است را تمیز کنید در غیر این صورت قابل استفاده نیست، زیرا مقاومت کافی نخواهد داشت.

استفاده مجدد از کفپوش pvc (پی وی سی) مستعمل

بعد از خرید کفپوش pvc گاهی پیش می اید که کفپوش یک قسمت به علت زیرکاری ناهموار و نامناسب شکل فرو رفته و یا برجسته نا زیبایی را به ناحیه مورد نظر بدهد. در این صورت سوال پیش می اید که ایا امکان جدا کردن تایل های کفپوش pvc و استفاده مجدد ان در همان ناحیه بعد از زیرکاری مناسب و جود دارد یا خیر؟ یا اینکه می نوان از انها برای ناحیه دیگری بهره برد؟ در پاسخ باید گفت باید دید هنگام جدا سازی کفپوش چه میزان با دقت عمل شده که منجر به دفرمه شدن تایل های کفپوش پی وی سی نشده باشد. بنابراین در ارتباط با شرایط استفاده مجدد از کفپوش های pvc باید گفت که کفپوش پی وی سی اگر مدت زمان زیادی در برابر فشار و دمای نامناسب نباشد, و ساختمان کریستالی آن نشکند می توان از ان استفاده کرد ولی در غیر این صورت دیگر قابل کاربرد مجدد نمی باشند حتی اگر با فشار مجدد به ناحیه دفرمه ان را به شکل صحیح را بازگردانید طولی نمی کشد که مجددا به شکل دفرمه اول خود بر میگرد.

توجه داشته باشید که چنانچه تایم زیادی از بد شکل شدن کفپوش pvc نگذشته باشد, با تمهیداتی امکان کاربرد مجددا آنها وجود دارد. برای این منظور کافی است ابتدا پشت تایل های کفپوش را کاملا تمیز نمود و در گوشه ای از محل بر روی هم چید که هیچگونه صدمه و تاب و انحناء مجدد در انها ایجاد نشود و تا زمان نصب سالم بمانند. بد نیست بدانیم نظافت پشت تایل کفپوش پی وی سی اگر که چسب مورد استفاده برای ان , خمیری باشد سهل تر است. طرز چیدن کفپوش ها تایل به تایل به شکلی باشد که پشت هم تایل روی پشت تایل دیگر باشد  و روی تایل به روی تایل بعدی باشد تا کمترین صدمه را تا اماده سازی برای نصب مجدد ببینند. به این طرز چینش در اصطلاح روش  رو به رو  و  پشت به پشت گفته می شود .

وقتی که زیرسازی کاملا بازسازی و هموار شد روی زیرسازی بتانه گرفته می شود. ترکیبی از چسب بتن, پودر سنگ الک شده و سیمان سیاه  ترکیب بتانه را تشکیل می دهد که با کمک ماله فلزی یا کاردک پهن در محل کار می شود. سطوحی که بیشتر ساب خورده باشند بتانه ان چسبندگی بسیار بیشتری خواهد داشت.

چسب مناسب برای نصب مجدد کفپوش پی وی سی چسب فوری 8888 بهتر است باشد. توجه کنید که برای استفاده مجدد کفپوش های دفرمه شده, چسب خمیری اصلا مناسب نیست. در پایان دقت شود که  چسب زیرکار و پشت تایل کفپوش pvc تا حد مناسب و کافی خشک شود  که کفپوش کاملا اساسی به زیرکار بچسبد.

کفپوش پارکت لمینت و استفاده مجدد از آن

کفپوش پارکت لمینت جایگزین بسیار خوبی برای پارکت‌های چوبی است. زیرا هم هزینه نصب و نگه‌داری آن‌ها کم‌تر است و هم ظاهری شبیه چوب دارد. دوستداران محیط زیست می‌توانند از این‌ نوع کفپوش استفاده کنند زیرا می‌توان آن‌ها را هم دوباره استفاده کرد و هم به چرخه بازیافت سپرد. چنانچه قصد دارید تا دکوراسیون خانه خود را عوض کنید این محصول به راحتی و چندین بار نیز از زمین جدا می‌شود و امکان استفاده دوباره از کفپوش نیز وجود دارد.

کفپوش وینیل و کاربرد مجدد آن

اگر به دنبال یک کفپوش با نصب آسان و راحت هستید که مقاومت و دوام بالایی در برابر رطوبت داشته باشد و همینطور در صورت لازم آن را به راحتی تعویض کنید، می‌توانید کفپوش وینیل را انتخاب کنید. این مدل کفپوش که مدل‌ها و سبک‌های مختلفی دارد در صورت نیاز به راحتی و حتی چندین بار از کف جدا می‌شود و امکان استفاده مجدد دارد. علاوه بر کف اتاق‌ها و پذیرایی می‌توانید از آن در مکان‌های عمومی، آشپزخانه و حمام نیز استفاده کنید.

کفپوش چرمی و استفاده مجدد از آن

 این نوع کفپوش‌ها بسیار زیبا بوده و عایق بسیار مناسبی در برابر صدا هستند. همینطور هنگامی که روی آن راه می‌روید نرمی و لطافت آن کاملاً احساس می‌شود. کفپوش چرمی قیمت بالایی دارد و ممکن است پس از مدتی لطافت و رنگ خود را از دست بدهد. اما به راحتی می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید و در صورت تعویض نیز امکان استفاده مجدد از آن بسیار کم است. زیرا تمیز کردن موادی که برای چسباندن آن استفاده می‌شود دشوار خواهد بود و امکان سالم ماندن محصول پس از تعویض کم است.

سخن آخر

استفاده دوباره از کفپوش علاوه بر صرفه اقتصادی باعث صرف جویی در وقت و مواد ساختمانی شده و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند. تنها کافیست در انتخاب کفپوش مناسب و سازگار با محیط زیست توجه کرده و از آن به درستی نگه‌داری کنید. کفپوش‌ها در انواع جنس و طرح‌ و ابعاد ساخته می‌شوند و می‌توانید بسته به نیازتان نوع مورد نظر را خریداری نمایید. اگر قصد خرید کفپوش از جمله کفپوش کایا را دارید می‌توانید به وبسایت شرکت آتیه نوین سر بزنید. آتیه نوین تولید کننده انواع کفپوش، کاغذ دیواری در طرح‌ها و نقش‌های گوناگون با بهترین قیمت و کیفیت و متریال است.

0/5 (0 نظر)
اشتراک گذاری
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.